top of page

Rodinný dům, Šternberk

STAV - REALIZACE

 

Rodinný dům je řešen jako dvoupodlažní s ustupujícím patrem, nepodsklepený.

 

Stavba je řešena ve tvaru písmene U. Jednotlivá křídla domu svírají prostor vnitřního dvora otevřeného k jižní osvětlené straně pozemku.

Křídlo sloužící jako hospodářská část domu je umístěno podélně s přilehlou komunikací a vizuálně odděluje prostor dvora. V těchto prostorách jsou umístěné 3 garážová stání, skladové prostory, spíž a sklad vína. Hlavní část domu – střední křídlo je orientováno na jižní světovou stranu svým největším prostorem domu – obývacím pokojem s jídelnou a kuchyňským koutem. Odtud je přístup na venkovní krytou i nekrytou terasu vytvářející střed celého objektu. Ve středním křídle jsou na severní stranu umístěny další doplňkové prostory domu – fitness, sauna s ochlazovnou a společným prostorem kotelny a prádelny. Vstup do celého objektu je řešen ze severovýchodní strany pozemku. Vstup do objektu je řešen zádveřím, sloužícím jako šatna a vstupní halou, která tvoří zároveň spojující prvek mezi prostorami garáže a ostatních prostor domu. Vnitřní prostor dvora uzavírá ze západní strany křídlo s klidovou zónou domu. Zde je umístěna ložnice rodičů se šatnou, návštěvní pokoj a sociální zázemí.

Obytné patro je přístupné z přízemí z prostoru obývacího pokoje. V patře jsou umístěné prostory dvou dětských pokojů se sociálním zázemím a šatnou. Ze společné chodby je umožněn vstup na venkovní střešní terasu.

 

Objekt se snaží svým řešením navázat částečně na tradici funcionalistických vil. Stavba je zastřešena „rovnými“ střechami. Ústředním motivem řešení fasád domu je bílý omítaný prvek atiky obíhající dům v úrovni stropu 1.np. Tento prvek se opakuje v řešení venkovních zpevněných ploch kryté terasy obíhající celý vnitřní dvůr a řešený betonovou probarvenou mazaninou. Oba prvky jsou spojené do motivu bílé zdi na severní a západní fasádě objektu. Na východní, jižní fasádě a na fasádách vnitřního dvora jsou zdi mezi atikou a podlahou obloženy cihelnými pásky. Tyto fragmenty zdi se na fasádách vnitřního dvoru střídají s velkoformátovým zasklením hliníkových (dřevohliníkových) oken. Strop 1.np je nad venkovní terasou obložen dřevem resp. dřevěnými hranoly na mezeru.

Zastavěná plocha objektu:     410,30m2

Celková užitná plocha domu: 316,13m2

sternberk01_1np.jpg
sternberk01_rezy.jpg
bottom of page